Jääkiekon SM-liigan yleisökeskiarvo oli 2018-2019 kauden runkosarjassa 4232 katsojaa per ottelu. Katsojakeskiarvo oli huonoin yli 30 vuoteen.

Katsojakeskiarvon ylivoimainen ykkönen oli HIFK, jonka katsojakeskiarvoksi muodostui kunnioitettavat 7100 katsojaa per ottelu. Kakkosena komeilee TPS 5462 katsojan keskiarvollaan ja kolmantena Kärpät 5260 katsojakeskiarvolla. Pienimmät yleisömäärät keräsi Sport 3000 katsojaa ja Jukurit 2869 katsojaa per ottelu. Kaikki katsojakeskiarvot tästä.

Onkin merkillistä, että Liigan katsojakeskiarvo on huonoin vuosikymmeniin. Olosuhteet ovat paremmat kuin koskaan ja näkyvyys on suurempaa kuin koskaan aiemmin.

Mistä tämä sitten johtuu? Syitä on lukuisia. Suurimpina syinä mainittakoon jatkuvasti lisääntynyt kilpailu ihmisten vapaa-ajasta, liiallinen ottelumäärä ja liiallinen määrä Liiga-joukkueita. Lisäksi suljettu Liiga on tappanut urheiluun kuuluvaa kilpailua ja tuhonnut myös Mestistä. Kun samaan aikaan tv-tuote on liian halpa ja liian hyvä, ovat seurat varsin haastavassa paikassa.Lukko ylivoimainen ykkönen suhteutettuna kaupungin asukaslukuun


Toinen varsin osuva tapa vertailla yleisömääriä ja seuran arvoa ympäristölleen on suhteuttaa katsojaluvut potentiaaliseen asiakaskuntaan eli kaupungin väestömäärään. Tässä vertailussa Rauman Lukko lyö kaikki muut laudalta ja todella selkeästi. Lukon vertailuluku on huima 0,093. Kun seura saavuttaa lähes 10% katsojaluvun suhteutettuna kaupungin väestöön, on se todella hatunnostoinen arvoinen suoritus. Luku kertoo yksiselitteisesti, että seuran merkitys omalla yhteisölleen on jättimäisen suuri.

Itse asiassa kaikkien seurojen vertailuluvut ovat varsin kovia. Meillä suomalaisilla on usein paha tapa suhtautua vähättelevästi katsojalukuihimme ja unohtaa täysin pienen kansakuntamme koko ja asiakaspotentiaali. On selvää, että isoimmissa kaupungeissa vertailuluku putoaa, väkisinkin. Ei ole realistista väittää tai uskoa, että HIFK pystyisi Helsingissä tekemään raumanlukot ja saisi yli 60 000 katsojakeskiarvon per ottelu, jos olosuhteet antaisivat siihen mahdollisuuden.

Kun katsomme koko suomalaista urheilukenttää, parhaimman vertailuluvun saanee Superpesiksen Vimpelin Veto. Vimpelissä kun asuu noin 3000 asukasta ja yleisöä on parhaimmillaan enemmän kuin koko paikkakunnalla asuu ihmisiä.

Katsojamäärät suhteutettuna kaupungin asukaslukuun

Lukko 0,093
HPK 0,057
Jukurit 0,053
Ässät 0,049
SaiPa 0,045
Sport 0,044
KooKoo 0,039
Pelicans 0,033
KalPa 0,029
TPS 0,029
JYP 0,027
Kärpät 0,026
Tappara 0,022
Ilves 0,021
HIFK 0,011


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here